Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Comodat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Comodat

Buna ziua!
Am cumparat numele unui domeniu, pe persoana fizica, pe care ulterior l-am dezvoltat sub forma de site. Am deschis o firma, pe care prestez activitate in cadrul site-ului creat, insa vreau sa-i dau o forma legala acestei colaborari si m-am gandit sa inchei un contract de comodat intre mine, ca persoana fizica si firma mea, ca persoana juridica, pentru ca firma sa poate folosi in continuare acest domeniu. Ma sfatuiti sa procedez altfel? Unde as putea gasi un model de contract potrivit situatiei mele? Am creat un model, dar nu mi se pare chiar per total, potrivit. Va multumesc anticipat si astept raspunsurile dvs. O zi placuta!
Buna ziua,
Este posibil sa faceti acest contract.
Va trebui sa va adresati unui avocat sau notar pentru atestare.
Avand in vedere acest fapt, fie avocatul fie notarul va vor pune la dispozitie si modelul.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:
Va trebui sa va adresati unui avocat sau notar pentru atestare.

Cu respect, de ce sa se adreseze la avocat /notar? De unde obligativitatea acestei cerinte?
Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Avand in vedere acest fapt, fie avocatul fie notarul va vor pune la dispozitie si modelul.
av. Gabriel Klein Kiritescu

:offtopic: Interventie Moderator

Va rog sa aveti in vedere prevederile pct.2.5 din Regulament de Postare care precizeaza ca, nu se fac recomandari privind angajarea unui specialist.

Scopul acestui Forum nu este sa-i trimitem la un specialist in domeniu ... citez din spusele unui user "daca aveam bani de avocati sau alti specialisti nu mai apelam la un astfel de ajutor".

Multumesc pentru intelegere.